Vad rekommenderar ni för stöd i läs- och skrivinlärningen för vuxna, nyanlända med läs- och skrivsvårigheter?

Vad rekommenderar ni för stöd i läs- och skrivinlärningen för vuxna, nyanlända med läs- och skrivsvårigheter?

Svar:

Börja med att ta reda på hur dyslexi kan påverka elever som talar flera språk. Det är viktigt att kartlägga språkutvecklingen på båda språken. Undersök hur eleverna läser och skriver både på svenska och på sitt modersmål. Gör gärna detta tillsammans med en modersmålslärare. Kontrollera om eleverna kan koppla ljud till bokstav och prata med dem om hur de själva upplever sin läsning och skrivning.

Jämför resultaten på båda språken. Modersmålsläraren har kunskap om ljudsystemen i modersmålet och i svenska. Det är avgörande eftersom skillnader mellan språken kan påverka resultatet. Om svårigheterna bara finns i svenska handlar det ofta om att eleverna behöver mer tid för att lära sig språket. Om svårigheter med ljud och bokstäver finns i båda språken kan det däremot vara ett tecken på dyslexi.

Undervisning

När elever är nya i språket ska man öva på kopplingen mellan ljud och bokstav. Öva kopplingen ljud och bokstav Tänk på att även öva tydligt uttal.

Studiepaket

SPSM har ibland kurser som handlar om det här. Du kan bevaka vårt kursutbud här:

Publicerat onsdag 29 november 2023