Kan vi tillämpa undantagsbestämmelsen i simning för en elev med rörelsenedsättning?

Kan vi tillämpa undantagsbestämmelsen i simning för en elev med rörelsenedsättning?

Svar:

Allt startar i planeringen. När planeringen görs är det viktigt att eleven blir delaktig och tillsammans kommer ni fram till hur eleven ska få möjlighet att visa sina kunskaper i simning.

Undantagsbestämmelsen
Så här fungerar undantagsbestämmelsen. Den får enbart användas vid själva betygsättningen. Fram tills dess ska skolan göra allt för att anpassa och skapa förutsättningar för eleven att nå målen. 

Att bortse från enstaka delar av betygskriterier 
Den betygsättande läraren kan bortse från enstaka delar av betygskriterierna för elev med funktionsnedsättning. Det ska vara omöjligt för eleven att nå lägst betygskriterier för betyget E oavsett i vilka former och i vilken omfattning det särskilda stödet ges för att du som lärare ska få använda dig av bestämmelsen. Eleven kan nå samtliga betygssteg även om undantagsbestämmelsen tillämpas.
Läraren tolkar bestämmelsen i förhållande till betygskriterierna. Lärare kan behöva samråda med rektorn och andra berörda lärare om bestämmelsen ska tillämpas. Det är alltså den betygsättande läraren som avgör om det är rimligt att tillämpa undantagsbestämmelsen när det gäller simningen.

På Skolverket kan du läsa mer om elever med funktionsnedsättning och betygssättning.

Här kan du läsa om planering av undervisning och bedömning.
Publicerat tisdag 19 november 2024