
Forskningsutblick: Två olika berättelser? Föräldrars och lärares syn på barns behov av stöd i skolan
Syftet med studien var att undersöka i vilken grad lärare och föräldrar och vårdnadshavare har en samsyn då det gäller barns behov av stöd i skolan. Ett enkätmaterial där lärare och föräldrar hade besvarat frågor om 476 barns behov av stöd analyserades. Resultatet visade att det finns stora brister i samsynen.
Enligt lärarna behövde dubbelt så många barn stöd i jämförelse med vad föräldrarna ansåg. Studien visar också att ju mer nöjda föräldrar är med kommunikation och samverkan, desto mer nöjda är de också med det stöd barnet erbjuds i skolan.
Det här handlar forskningen om
Gör lärare och föräldrar en samstämmig bedömning då det gäller barns behov av stöd i skolan? Den frågan stod i fokus i den här studien. Dessutom undersökte studien om samverkan och kommunikation mellan lärare och föräldrar påverkade uppfattningar om det stöd som erbjöds barnen.
Så här gjorde forskaren
Data i studien utgjordes av ett enkätmaterial där lärare och föräldrar hade svarat på frågor om barns behov av stöd i skolan. Enkäten ingick i en större studie, SOFIA-studien , Social och Fysisk utveckling, Insatser och Anpassning, som följer nästan 2000 barn från förskolan till gymnasiet. De frågor som analyserades i den här studien fanns i en enkät som skickades ut när barnen var mellan 8 och 10 år. Frågorna handlade både om extra anpassningar och särskilt stöd. Av samtliga barn i studien var det 476 barn som bedömdes vara i behov av stöd, antingen av en lärare, en förälder, eller både och.
Det här kom forskaren fram till
Lärare och föräldrar bedömde hur många barn som behövde stöd. Jämfört med föräldrarna tyckte lärarna det dubbelt så ofta. Både lärare och föräldrar bedömde att mer än dubbelt så många pojkar som flickor var i behov av stöd. Lärare och föräldrar var oftare överens om pojkars stödbehov än flickors. Båda parter angav att det stöd som gavs stämde väl överens med barnets behov när det gällde omkring 80 procent av barnen. Däremot fanns det en stor skillnad i svar på frågan om vem det var som hade tagit initiativ till stödinsatserna. Mer än hälften av föräldrarna uppgav att det var de själva som tagit initiativet, medan lärarna menade att det var en lärare eller annan skolpersonal som tagit initiativ till stöd för barnen i omkring 90 procent av fallen.
Studien visar också att det finns ett starkt samband mellan kommunikation och samverkan mellan hem och skola. Enkelt uttryckt så var de föräldrar som ansåg sig ha en god kommunikation med lärarna också nöjda eller mycket nöjda med det stöd som deras barn erbjöds i skolan.
Så kan du förstå och använda forskningen
Studien understryker betydelsen av relationer och samverkan mellan hem och skola, inte minst då det gäller barns behov av stöd i skolan och de stödåtgärder som sätts in. Med en god kommunikation mellan lärare och föräldrar skapas goda förutsättningar för att erbjuda barnen det stöd de behöver. Olikheter framkommer också i både lärares och föräldrars bedömningar av flickors och pojkars stödbehov. Detta är ett viktigt område för fortsatt forskning, då tidigare forskning visat att olikheter i bedömningar ofta inte grundar sig på barnens kön utan är ”genusbiased”, det vill säga baserade på lärares omedvetna föreställningar om hur flickor och pojkar är och bör vara.
Föräldrar och lärare ser olika på barns behov av stöd i skolan
Forskaren Åsa Olsson ville veta mer
om behovet av stöd i skolan.
Ser lärare och föräldrar lika på det?
Hennes studie visar nu att
det finns stora skillnader.
Föräldrarna tycker inte alltid
att deras barn behöver stöd.
Men det tycker ofta lärarna.
Lärare och föräldrar behöver också
kommunicera med varandra.
Det visar studien tydligt.
Man måste samarbeta kring barnen.
Ju mer nöjda föräldrar är med det
desto mer nöjda är de
med det stöd
deras barn får i skolan.
Det här handlar studien om
Är lärare och föräldrar överens om
vilket stöd barn behöver i skolan?
Det var forskarens fråga
i den här studien.
Hon undersökte också
samverkan och kommunikation
mellan hem och skola.
Påverkar det
hur föräldrar uppfattar
barnets stöd?
Så här gjorde forskaren
Det fanns redan svar
från lärare och föräldrar
i en tidigare enkät-undersökning.
Forskaren analyserade svaren
från den studien.
Frågorna handlade om:
- Extra anpassningar.
- Särskilt stöd.
Barnen i studien var
mellan 8 och 10 år.
Det här kom forskaren fram till
Lärare och föräldrar
var inte helt överens
om behovet
I studien var det 476 barn
som de ansåg behövde stöd.
Ofta var det läraren
som tyckte det.
Ibland både lärare och föräldrar.
Det var dubbelt så vanligt
att läraren såg behovet.
De var oftare överens om pojkar
Dubbelt fler pojkar än flickor
behövde stöd.
Det var lärare och föräldrar
överens om.
De var oftare överens om
pojkars behov av stöd
än flickors.
Får barnen rätt stöd?
Både lärare och föräldrar
tyckte oftast att
barnen fick rätt stöd.
De tyckte det
i 80 procent av fallen.
Det här tyckte de
helt olika om
Det fanns en stor skillnad
i svar på en fråga.
Frågan var:
Vem har tagit initiativ
till stödet?
Lärarna sa att det var skolan
i 90 procent av fallen.
Men många föräldrar
höll inte med.
Över hälften tyckte att de själva
hade tagit initiativet.
Det är viktigt att
kommunicera och samarbeta
Hem och skola behöver samarbeta.
Då blir föräldrar nöjda
med barnens stöd.
Så kan du förstå studien
Satsa på bra relationer
mellan hem och skola.
Det lönar sig.
Det lönar sig inte minst
kring stöd till elever.
Samarbeta!
Se till att ha bra kommunikation.
Då kan du ge barnen
det stöd de behöver.
Var också försiktig
så du inte missar flickorna.
Det är lätt att vi alla
tror att vi vet hur
flickor och pojkar ska vara.
Det är inte alltid rätt.
Vi skulle behöva forska mer
om flickors och pojkars
behov av stöd.
Info om artikeln
Two different stories?
Parents’ and teachers’
views on children’s
special support in school.
Författare
Åsa Olsson.
Docent i pedagogiskt arbete.
Karlstads universitet.