
Skönlitterära böcker, författare och litteraturpristagare.
Ett lektionstips från Specialpedagogiska skolmyndigheten
Inför Nobeldagen passar det bra att prata om några skönlitterära böcker, synliggöra begreppet författare och nobelpriset i litteratur.
Förberedelser
- Ta fram 2–3 stycken för eleverna intressanta skönlitterära böcker. Ta fram bild på författare till böckerna.
- Ta fram bilder på någon som fått nobelpris i litteratur. Ta fram bilder på hens bok.
Gör så här
- Samla eleverna runt ett bord. Lägg fram de skönlitterära böckerna för eleverna att bläddra i.
- Välj en bok. Håll upp boken med framsidan mot eleverna. Har vi läst den? Vad heter boken? Var på boken står bokens namn/titel? Vem har gjort boken? Var på boken står det? Visa bild på författaren.
- Titta på de andra böckerna på bordet. Var kan vi se vem som skrivit dem.
- Berätta att varje år får någon författare nobelpris i litteratur. Titta på bild på en nobelpristagare i litteratur. Titta på hens bok, vad den heter och berätta mycket kort vad den handlar om.
Tips! Titta på en kort film när nobelpristagaren i litteratur, Abdulrazak Gurnah träffar elever i Rinkeby på UR Play.
Ämnesområde
Kommunikation: Texter
Centralt innehåll
- skönlitteratur för ungdomar. Sånger, kapitelböcker, lyrik, dramatik, sagor och myter.
Publicerat fredag 15 mars 2024