Argumenterande text – insändare

I denna lektionsserie arbetar vi med argumenterande text. Lektionsuppläggen bygger på cirkelmodellens fyra faser – att bygga kunskap om en genre, att modellera texter, att skriva text tillsammans och slutligen att skriva text enskilt. I arbetsområdet finns en modelltext med visuellt stöd i form av en seriestripp. 

Det här arbetsområdet innehåller upplägg för tre lektioner. Genomför dem gärna i ordningsföljd från ett till tre. Beroende på elevgrupp och förutsättningar kan dock ett upplägg behöva sträcka sig över flera lektionstillfällen. Förslag till hur arbetet kan genomföras finns beskrivet i lärarstödet som finns bifogat till varje lektionsupplägg. Du som pedagog kan anpassa lektionsuppläggen så att de passar dina elever. 

Ett lektionstips av Charlotta Mosesson. 

Lektion 1

I denna första lektion synliggör, identifierar och formulerar ni tillsammans åsikter och argument, både muntligt och skriftligt. Hur ser vi att något är en åsikt? Vilka ord är det som visar att det handlar om en åsikt och hur låter en åsikt om du inte håller med? 

Börja med att läsa igenom lärarstödet som finns som nedladdningsbart material. Där finns förslag på hur ni kan arbeta utifrån presentationen.

Nedladdningsbart material:

Lektion 2

I lektion två av tre tittar vi närmare på vad som utmärker en insändare. Var hittar vi insändare? Vem kan skriva en insändare? Vad är det för språk i en insändare? Vi introducerar centrala begrepp med visuellt stöd i form av ikoner och bilder. 

Börja med att läsa igenom lärarstödet som finns som nedladdningsbart material. Där finns förslag på hur ni kan arbeta utifrån presentationen.

Nedladdningsbart material:

Lektion 3

I lektion tre läser vi en insändare. Med flera olika läsförståelsefrågor undersöker vi insändarens uppbyggnad och innehåll. Vi använder här de begrepp som tidigare har introducerats.

Börja med att läsa igenom lärarstödet som finns som nedladdningsbart material. Där finns förslag på hur ni kan arbeta utifrån presentationen.

Nedladdningsbart material:

Koppling till läroplanen Lgr22

Svenska årskurs 7–9

Syfte

Undervisningen i ämnet svenska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla 

  • förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift, urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer,
  • förmåga att anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang.

Centralt innehåll

Texter

  • Sakprosatexter för ungdomar och vuxna. Beskrivande, förklarande, utredande, instruerande och argumenterande texter. Texternas syfte, innehåll, uppbyggnad och språkliga drag. Kombinationer av olika texttyper.
Publicerat torsdag 24 september 2026