Hoppa till innehåll

Att möta barn i samspelssvårigheter i förskolan

Att möta barn i samspelssvårigheter i förskolan.

  • 04
    tisdag
    maj 2021
    13.00 - 16.30
  • 18
    tisdag
    maj 2021
    13.00 - 16.30
  • Typ av aktivitet: Webbinarium
  • Målgrupp: Förskollärare
  • Aktivitets-ID: 268484
  • Pris: Ingen avgift

Beskrivning

Webbinariet utgår från barnrättsperspektivet och kopplas till skollag och läroplan. Innehåll:

- Grundläggande kunskap för att uppmärksamma barnets behov och förutsättningar.

- Förståelse för omgivningens betydelse för delaktighet och lärande.

- Kännedom om strategier för att utforma en tillgänglig utbildning utifrån ett pedagogiskt, socialt och fysiskt perspektiv.

Webbinariet innehåller föreläsningar som varvas med erferanhetsutbyte i grupper.

Medverkande

Ann Johansson, ann.johansson@spsm.se, 010-4735073
Eva-Karin Alm, eva-karin.alm@spsm.se, 010-4736464
Magdalena Borg, magdalena.borg@spsm.se, 010-473 54 89
Fredrik Tomasson, fredrik.tomasson@spsm.se, 010-4735424
Karin Bankler, karin.bankler@spsm.se, 0104735507
Lina Sandström, lina.sandstrom@spsm.se, 010-473 56 42
Sara Joneby Rissler, sara.joneby-rissler@spsm.se, 010-4735696

Målgruppsbeskrivning

Du som arbetar i förskola och möter barn i samspelssvårigheter i ditt dagliga arbete.

Syfte

Som deltagare får du grundläggande kunskaper och förståelse för barn i samspelssvårigheter för att kunna skapa en tillgänglig lärmiljö i förskolan.

Mål

Efter genomgången kurs ska du som kursdeltagare ha:

- Grundläggande kunskaper om vad som kännetecknar samspelssvårigheter i förskolan.

- Grundläggande kunskap för att uppmärksamma barnets behov och förutsättningar.

- Förståelse för omgivningens betydelse för delaktighet och lärande.

- Kännedom om strategier för att utforma en tillgänglig utbildning utifrån ett pedagogiskt, socialt och fysiskt perspektiv.

Funktionsnedsättningar

Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, Övergripande

Upplysningar om innehåll

Fredrik Tomasson, fredrik.tomasson@spsm.se, 010-4735424
Ann Johansson, ann.johansson@spsm.se, 010-4735073
Karin Bankler, karin.bankler@spsm.se, 0104735507
Magdalena Borg, magdalena.borg@spsm.se, 010-473 54 89
Sara Joneby Rissler, sara.joneby-rissler@spsm.se, 010-4735696
Eva-Karin Alm, eva-karin.alm@spsm.se, 010-4736464

Upplysningar om administration

Om du har frågor kring din anmälan eller ditt konto, kontakta ansvarig administratör via vårt kontaktformulär.

Vid kontakt med oss, uppge alltid namn och ID-nummer på aktiviteten.

Skolform

Förskola

Teman

Samspel och kommunikation

Övrigt

Webbinariet genomförs via Zoom. Varje deltagare behöver tillgång till en egen enhet.



Publicerat fredag 16 april 2021