Varför lämnade svenskarna Sverige?

Med stöd av en lättläst faktatext, bilder och tydliga frågor undersöker eleverna hur människor i Sverige levde förr, och varför många valde att emigrera. 

Under 1800-talet lämnade många människor Sverige för att börja ett nytt liv i Nordamerika. I en kort faktatext läser eleverna om 1800-talet, industrialiseringen och svensk emigration till Nordamerika. Lektionen avslutas med att eleverna diskuterar och jämför migration förr, nu och i framtiden.

Lektionen bygger på ett utdrag ur SPSM:s fakta- och arbetsbok Människan och historien – Sverige.

Förberedelser

  • Ladda ner utdraget ur Människan och historien – Sverige. Skriv ut i liggande A3-format, ett per elev.
    Förbered för att kunna visa utdraget på stor skärm.
  • Skriv ut arbetsbladet förr – nu – i framtiden i A4-format, ett per elev. 
  • Om ni vill använda er av förr – nu – i framtiden (ifyllbar pdf), så förbered för att även kunna visa detta dokument på stor skärm.
  • Planera för att dela upp eleverna i par, eller mindre grupper.

Nedladdningsbart material

Gör så här

  • Berätta att ni nu ska arbeta med att lära er mer om följande frågor:
    Hur levde människor i Sverige på 1800-talet?
    Varför flyttade många till Nordamerika?
    Finns det likheter med varför människor flyttar i dag?
  • Titta tillsammans på den första bilden i utdraget från Människan och historien, den med arbetare på sågverket. Be eleverna beskriva vad de ser. Ställ konkreta frågor: Vad gör männen? Vad är ett sågverk? Ser arbetet lätt eller tungt ut? Hur ser miljön ut? För att få en bredare och mer konkret bild av vad ett sågverk är kan ni göra en bildsökning, och titta på samt diskutera fler bilder av sågverk.
  • Titta på bilden av pappersbruket. Förklara vad ett pappersbruk är. Gör gärna en bildsökning tillsammans, även här.
  • Läs texten om 1800-talet tillsammans (s 64 i utdraget). Pausa efter varje stycke. Stanna upp och diskutera svårare begrepp som skördarna, industri, fabrik. Även här kan ni göra en bildsökning för att konkretisera begreppen. Diskutera, fånga upp funderingar, och sammanfatta texten tillsammans. 
  • Titta på målningen från 1884 samt fotografiet av utvandrade svenskar (s 65 i utdraget). Hur är stämningen i bilderna? Be eleverna beskriva personernas ansikten och kroppsspråk. Ställ frågor: Hur tror du att de känner sig? Hoppfulla? Rädda? Trötta?
  • Läs texten om svenskar som flyttade till Nordamerika. Diskutera innehållet, fånga upp funderingar och sammanfatta muntligt.
  • Titta tillsammans på arbetsbladet förr – nu – i framtiden. Ge eleverna i uppdrag att i par eller små grupper hitta svar till kolumnen förr i texten ni just läst. Eleverna kan stryka under de anledningar till att flytta från sitt land som de kan hitta i texten, och sedan skriva på arbetsbladet.
  • Diskutera i helklass. Vilka anledningar till att flytta har eleverna hittat i texten? Uppmuntra eleverna till att komplettera på sitt arbetsblad, om andra grupper hittat andra anledningar. Om ni vill kan ni använda den ifyllbara pdf:en för att samla alla svar.
  • Titta på nästa kolumn: nu. Ge eleverna i uppdrag att diskutera i par, och skriva i kolumnen vad det kan finnas för anledningar till att flytta till ett annat land idag. Gå runt och stötta med frågor som: Vad tror ni kan vara en anledning till att flytta till ett annat land? Har någon av er gjort det? Känner du någon som flyttat till ett annat land? Varför tror ni att människor kommer till Sverige?
  • Lyft diskussionen i helgrupp. Vad har grupperna skrivit under nu? Har de skrivit samma? Finns det något som står under både förr och nu? 
  • Blicka framåt. Vad tror eleverna att det kommer att finnas för anledningar till migration i framtiden? Skriv i den tredje kolumnen. Arbeta först i par och lyft sedan i helgrupp.

Tips!

Planera ett ämnesövergripande arbete med ämnet svenska. Eleverna skriver ett kort brev som om de vore en person som ska emigrera år 1887. Uppmuntra dem att använda anledningar till flytt från texten ni har läst och att använda bilderna som stöd för att beskriva känslor och levnadsvillkor. I lektionstipset Arbeta med genren brev (informellt brev) finns text- och skrivmallar för att arbeta med texttypen brev.

Koppling till läroplanen Lgr22 

Svenska årskurs 4–6

Syfte

Undervisningen i ämnet historia ska ge eleverna förutsättningar att utveckla 

  • kunskaper om händelser, aktörer och förändringsprocesser under olika tidsperioder samt om historiska begrepp och långa historiska linjer.

Centralt innehåll

Folkökning, ändrade maktförhållanden och emigration, cirka 1800–1900

  • Jordbrukets omvandling och den stora folkökningen samt översiktligt om den tidiga industrialiseringen i Sverige. Olika konsekvenser av detta för barns, kvinnors och mäns levnadsvillkor.
  • Olika orsaker till och konsekvenser av emigrationen från Sverige.
Publicerat torsdag 29 oktober 2026