En energidryck om dagen eller…

En hög med öppnade energidrycksburkar

Eleverna undersöker hur en liten utgift varje dag kan bli en stor summa på ett år. Genom att jämföra kostnaden för energidryck med andra möjliga val tränar eleverna vardagsekonomi, konsumtion och argumentation.

I den här lektionen får eleverna reda på vad en energidryck om dagen kostar under ett år. Eleverna tar sedan fram egna förslag på vad pengarna i stället skulle kunna användas till och motiverar sitt val.

Förberedelser

  • Förbered för visning av presentation – en energidryck om dagen på stor skärm.
  • Skriv ut arbetsblad – en energidryck om dagen, ett exemplar per elev.
  • Förbered för att dela in eleverna i par eller grupper om tre.

Nedladdningsbart material

Gör så här

  • Samla eleverna. Fråga dem vad en energidryck kostar. Samla in några svar och skriv dem på tavlan. Beskriv att man skulle kunna säga att en energidryck kostar ungefär 25 kronor (ungefärlig kostnad 2026). Ringa in summan om någon av eleverna gett detta svar.
  • Går tillsammans igenom presentationen en energidryck om dagen. Stanna upp och reflektera/diskutera vid behov. 
  • Innan du visar sidan med uträkningen per månad och år kan du stanna upp i presentationen och be eleverna fundera en liten stund i par, över hur mycket det kan bli. Gissa sedan tillsammans vad summan kan bli per månad respektive år, innan ni tittar på summan i presentationen.
  • Repetera att om någon köper en energidryck varje dag för 25 kronor styck kommer det totalt att kosta 9125 kronor på ett år. 
  • Visa sista sidan i presentationen och ställ frågan ”Vad skulle du kunna göra med 9125 kr?” Be eleverna resonera två och två en kort stund och fånga därefter upp några av svaren.
  • Dela ut arbetsbladet och gå igenom detta.
  • Dela in eleverna i par eller grupper om tre. Eleverna tar fram förslag på vad de skulle kunna göra för pengarna.
  • Uppmana eleverna att kolla upp vad saker och ting skulle kosta genom att söka på internet samt säkerställa att de kommer upp i hela summan i varje förslag.
  • Vid sista uppgiften på arbetsbladet ska eleverna resonera om varför de valt just det alternativ som de gjort. Uppmana eleverna att tänka ut tydliga argument för sitt val, ge exempel om det behövs. På arbetsbladet skriver eleverna stödord eller sitt argument i korthet. 
  • Avluta lektionen med att eleverna berättar för ett annat par/grupp om vad de skulle välja att lägga pengarna på, samt presenterar sitt resonemang.

Tips!

Arbeta vidare med att eleverna gör en uträkning på några av sina egna, faktiska utgifter som de har under ett år. Sedan kan de ta fram förslag på vad de skulle kunna göra med pengarna om de ändrade sina vanor. Detta fortsatta arbete kan planeras som ett ämnesövergripande samarbete med ämnet matematik.

Koppling till läroplanen Lgr22

Hem- och konsumentkunskap årskurs 7–9

Syfte

Undervisningen i ämnet hem- och konsumentkunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla 

  • kunskaper om ekonomi och konsumtion i hemmet, och
  • förmåga att värdera val och handlingar som förekommer i ett hem utifrån hur de påverkar hälsa, ekonomi och miljö.

Centralt innehåll

Privatekonomi och konsumtion

  • Ungas privatekonomi. Konsumtion och ekonomisk planering, däribland att göra en budget.
Publicerat fredag 25 september 2026