Måla en solnedgång

En solnedgång målad med vattenfärg.

I denna lektion målar ni stegvis en solnedgång. Här övar eleverna på att blanda färger och att använda enkla penseltekniker. 

Lektionstips inskickat av Mikael Jonasson.

Förberedelser

  • Läs igenom instruktion måla en solnedgång. Följ instruktionen och skapa en egen modellbild. 
  • Skriv ut några exemplar av instruktionen till de elever som behöver ett exemplar i bänken.
  • Skriv ut och klipp isär bildstöd verktyg och material och bildstöd färger. Laminera för bättre hållbarhet. 
  • Förbered en genomgång på skrivtavlan med de 5 olika stegen i instruktionen. Planera för att använda bildstöden som hjälp för minnet.
  • Ordna med ett materielbord. Lägg fram vitt papper (A3 och A4), linjaler, pennor och sudd.  
  • Ta fram vattenfärg-puckar i rött, gult, vitt, blått, grönt och svart. En uppsättning per elev. 
  • Lägg även fram moddlare, finare penslar och spretiga (söndertryckta) penslar, en uppsättning per elev. 
  • Förbered vattenkoppar och hushållspapper för att tvätta penslarna.

Nedladdningsbart material: 

Gör så här

  • Samla eleverna, visa din modellbild och berätta att ni ska göra en solnedgång.
  • Ta fram ett A3-papper eller rita på tavlan hur eleverna ska dela upp sina papper i åtta fält (se steg 1 i instruktionen). Visa hur eleverna kan dra en linje i mitten, och sen i mitten av den, och så vidare. Berätta att fälten inte måste vara exakt lika stora. Skriv sedan på tavlan vilka färger som ska målas på de olika fälten. 
  • Sätt upp bildstödet för röd och gul färg på tavlan. Visa sedan praktiskt hur du blandar och målar de första fyra fälten (steg 2 i instruktionen). 
  • Sätt sedan upp bildstödet för vit, röd och blå färg på tavlan. Visa på samma sätt hur du blandar och målar resterande fält (steg 3 i instruktionen). 
  • Eleverna hämtar material och arbetar med steg 1, 2 och 3. Cirkulera och stötta de elever som behöver.
  • När eleverna målat sina fält lägger de målningen på torkning. Under tiden målningen torkar övar eleverna på att måla öar och träd på vitt A4-papper (steg 4 i instruktionen). Gå igenom moment för moment och visa vilka papper, penslar och färger som ska användas
  • Eleverna målar slutligen öar och träd (steg 5 i instruktionen). Cirkulera och stötta de elever som behöver.

Koppling till läroplanen Lgr22 

Bild årskurs 4–6

Syfte

Undervisningen i ämnet bild ska ge eleverna förutsättningar att utveckla

  • förmåga att skapa bilder med olika tekniker, verktyg och material.

Centralt innehåll

Bildframställning

  • Teckning, måleri, tryck och tredimensionellt arbete.

Tekniker, verktyg och material

  • Olika element som bygger upp och skapar rumslighet i två- och tredimensionella bilder, till exempel linjer, färg och hur kombinationer av dessa kan användas i bildskapande arbete.
  • Verktyg och material för teckning, måleri, trycktekniker, tredimensionellt arbete, fotografering, arbete med rörlig bild och digital bildbehandling.

Ett lektionstips från Specialpedagogiska skolmyndigheten.

Publicerat tisdag 8 september 2026