Huvudmannens roll är att stödja utvecklingen av verksamheters elevhälsoarbete.
Skolchef, elevhälsochef eller annan ansvarig på huvudmannanivån kan samordna en kompetensutveckling med stöd av materialet Att höja skolans elevhälsokompetens. Det innebär att en eller flera skolformer involveras under ett eller flera läsår.
Materialet Att höja skolans elevhälsokompetens tar hänsyn till verksamheters olika nulägen och ger en struktur och ett innehåll som berör samtliga faktorer för framgångsrik skolutveckling i det nationella kvalitetssystemet.
Nationellt kvalitetssystem, Skolverket.
För dig som planerar kompetensutveckling inför 2027/2028
Är du huvudman och vill planera kompetensutveckling för att stärka elevhälsoarbetet under läsåret 2027/2028? Då är du välkommen att anmäla dig till:
Webbinariet ger information och stöd för dig som vill skapa goda förutsättningar för ett långsiktigt utvecklingsarbete. Fokus ligger på att stärka den tvärprofessionella samverkan och utveckla ett mer förebyggande och hälsofrämjande arbetssätt inom ramen för det systematiska kvalitetsarbetet.
Ta gärna del av det inspelade webbinariet Utvecklingsarbete – ur ett huvudmannaperspektiv samt filmen ”Samordnad utveckling av elevhälsoarbete - två huvudmän berättar” nedan. Där får du ta del av erfarenheter, reflektioner och konkreta exempel som kan vara ett stöd i planeringen och genomförandet av det fortsatta utvecklingsarbetet.
Samordnad utveckling av elevhälsoarbete - två huvudmän berättar
Två huvudmän berättar om hur de har organiserat kompetensutvecklingen för materialet Att höja skolans elevhälsokompetens. Speltid: 18 minuter.
Du kan även göra en förfrågan om specialpedagogisk rådgivning för att i dialog med rådgivare planera och organisera kompetensutveckling med stöd av materialet Att höja skolans elevhälsokompetens.
Huvudman kan ansöka om statsbidrag för ett utvecklingsprojekt.
Publicerat 2026-09-15