Vi behöver ett bättre kommunikationsspråk med en elev.
Svar:
Här kommer några tankar från oss. Vi tror att det är jätteviktigt att knyta an till modersmålet och att ni tar reda på vilket som är elevens starkaste språk. Här behövs en modersmålslärares medverkan genom det kan ni få syn på om eleven förstår och får bättre sammanhang på sitt modersmål.
Samverkan med habiliteringen
Finns ett befintligt stöd hos habiliteringens logoped? Då kan samverkan ske om föräldrar ger sitt samtycke. Samverkan är viktigt för att samsyn ska ske med skola och hem.
Struktur kring elevens hela dag
Sedan handlar det om att skaffa sig en struktur både som personalgrupp och runt elevens dag både i skolan och hemma. För att hitta en bra struktur som fungerar så behöver en kartläggning göras av elevens förmåga att tolka bilder. Det är viktigt att starta i konkreta situationer och att ni börjar med situationer som ni vet att eleven uppskattar.
Stöd för kommunikationen
Det är lätt att tänka att eleven kastar saker och blir arg för att eleven inte förstår sammanhang (med hänvisning till autism/Adhd) och så är det kanske – men man behöver också ta reda på om eleven förstått vitsen med bildstödet man erbjuder. Det kan gå att använda Ipad vid tillfällen även till elever som är benägna att kasta - det finns rejäla skydd att använda. Ipad som verktyg är så pass effektivt att man bör pröva att hitta ett bra sätt att använda den på.
TAKK för språket på Göteborgs stad