
Illustration: Henry Svahn
Akta er för rovdjuren!
Ett lektionstips från Specialpedagogiska skolmyndigheten
Leka tillsammans kan var kul och spännande. I det här lektionstipset tränar ni på att leda och följa under roliga former som ren och björn.
Förberedelser
- Dra ut bifogad PDF med bilder på vaja, sarv, renkalv och björn.
- Laminera bilderna.
- Sätt upp bilderna på renarna på olika ställen i idrottshallen. Lägg björnbilden i mitten på golvet.
Nedladdningsbart material: Vaja, sarv, renkalv och björn (PDF-dokument, 682 kB)
Gör så här
- Samla eleverna i idrottshallen.
- Visa bilderna på renkalven, vajan, sarven och björnen.
- Berätta sedan att några av eleverna ska vara vaja, sarv och renkalv. Och några ska vara björnar. Björnarna ställer sig i mitten av idrottshallen. De andra ställer sig vid respektive renbild.
- De som är björnar bestämmer vilka som ska ut springa. De ropar till exempel – vajor! Då springer alla som är vajor runt i idrottshallen. Sedan kanske björnarna ropar -renkalvar! Då börjar även alla som är renkalvar springa. Ropar björnarna – hela flocken ska alla renar ut och springa. Men ropar björnarna -björnen kommer! ska alla försöka skynda sig tillbaka till sitt bo innan björnarna hinner fånga dem. De som blir fångade blir björnar och får hjälpa till i mitten. Fortsätt tills alla blivit fångade.
Ämnesområde
Motorik: rörelse
Centralt innehåll
- lekar, spel, idrotter och andra rörelseaktiviteter, inomhus och utomhus.
Publicerat tisdag 4 juni 2024