Att möta elev med måttlig eller lindrig synnedsättning i praktiskt- estetiska ämnen

Kurs i praktiskt estetiska ämnen för lärare som undervisar elev med svår, måttlig eller lindrig synnedsättning i bild, idrott och hälsa, hem- och konsumentkunskap, textilslöjd och trä- och metallslöjd

  • 04
    tisdag
    december 2018
    -
    05
    onsdag
    december 2018
    09.30 - 15.30 Stockholm, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Rålambsvägen 32 B
  • Typ av aktivitet: Kurs
  • Målgrupp: Lärare
  • Aktivitets-ID: 148757
  • Pris: Ingen avgift

Beskrivning

Pedagogik och ämnesdidaktik tas upp utifrån respektive ämne, vidare läggs betoning på erfarenhetsutbyte. Sociala och medicinska konsekvenser av synnedsättningen kommer även att behandlas.

Observera att inriktningen musik finns endast i kursen som genomförs våren 2019 med start 22 januari.

Hålltider:

Dag ett: klockan 9.30-16.30
Dag två: klockan 8.30-15.00

Medverkande

Ulrika Johansson Staffans, ulrika.johansson-staffans@spsm.se, 010-4735104
Annika Risberg, annika.risberg@spsm.se, 010-473 56 87
Suzanne Pettersson, suzanne.pettersson@spsm.se, 010-4735081
Josephine Andersson, josephine.andersson@spsm.se, 010 473 54 48
Anneli Embe, Anneli.Embe@spsm.se,
Anders Nilsson, anders.nilsson@spsm.se, 010-473 51 11
Percy Andersson, percy.andersson@spsm.se, 010-473 51 06
Gunnar Eriksson, gunnar.eriksson@spsm.se, 010-4735115

Målgruppsbeskrivning

Lärare i grund- och/eller gymnasieskolan och som undervisar elev med svår, måttlig eller lindrig synnedsättning i bild, idrott och hälsa, hem- och konsumentkunskap, textilslöjd och trä- och metallslöjd

Syfte

Att tillföra en specialpedagogisk kompetens kring elev med svår, måttlig eller lindrig synnedsättning i skolan

Mål

Efter genomgången kurs skall du som lärare ha fått:

  • övergripande kunskaper om lindrig och måttlig synnedsättning och dess konsekvenser i undervisningssituationen.
  • kunskap och metodik med betoning på kompenserade strategier i ämnena bild, idrott och hälsa, hem- och konsumentkunskap, textilslöjd och trä- och metallslöjd

Funktionsnedsättningar

Synnedsättning

Upplysningar om innehåll

Anneli Embe, Anneli.Embe@spsm.se

Upplysningar om administration

Carina Forsman, carina.forsman@spsm.se, 010-473 52 58

Skolform

Grundskola, Gymnasieskola, Sameskola

Förtäring

Kaffe: Ingår


Publicerat tisdag 17 april 2018 Granskat torsdag 14 juni 2018