Det mixade mellanstadielaget, som tog en guldmedalj.

Skolmästerskap i Örebro

2009-05-26
Helgen den 15-17 maj åkte ett 20-tal av Kristinaskolans elever till Birgittaskolan i Örebro för att delta i vårens skolmästerskap i innebandy. På lördagen avlöste matcherna varandra under hela dagen och våra tre lag gjorde mycket bra ifrån sig.


Guldmedaljer till Kristinaskolan

Vårt mixade mellanstadielag knep guldmedaljen i mellanstadieklassen, högstadiets flickor lyckades också de kamma hem totalsegern i sin klass. Högstadiet pojkar spelade mycket jämnt i alla sina matcher men hade oturen att förlora flera matcher med uddamål. De kämpade och slet och slutade till slut på sjätte plats. Vilken lyckad lördag!

"Prova på dag"

På söndagen ordnade svenska dövidrottsspelen tillsammans med flera föreningar en ”prova på dag” där ungdomarna fick gå runt bland olika stationer och testa flera olika idrotter. Några aktiviteter som vi provade var discgolf, orientering, teatersport, nycirkus, innebandy, hinderbanor, hockey mm. Ivern och engagemanget var mycket stort och när vi på bussresan hem summerade helgen var alla mycket nöjda. Till hösten, den 10 oktober är det Kristinaskolans tur att stå som värd för skolmästerskapen inom Specialpedagogiska skolmyndigheten, då kommer eleverna att få utmana varandra i simning och discgolf.

Återkommande skolmästerskap

Skolmästerskap är en viktig tradition inom Specialpedagogiska skolmyndigheten och skolorna turas om att arrangera skolmästerskapen. Det är värdskolan som står för programmet och planerar vilken/vilka idrotter det ska tävlas i. Det ordnas ett skolmästerskap per termin.

Text: Petra Steen, idrottslärare
Foto: Maggi Wikman, boende- och fritidssamordnare

 


Sidan senast uppdaterad: 2009-05-26
Innehållsansvarig: Petra Steen

Kristinaskolans logotyp

www.spsm.se
© 2012 SPSM