
Mänsklig pyramid under cirkusdagarna
Cirkus Cirkör besöker Östervångsskolan
2009-10-29
Under tre intensiva dagar precis innan höstlovet hade Östervångsskolans elever i årskurserna 4 - 9 cirkusträning med två cirkuspedagoger från Cirkus Cirkör.
Besöket ordnades via Kulturnämnden i Lund och på schemat stod akrobatik, jonglering, teater/clownövningar och luftakrobatik. Den sista dagen avslutades med korta uppvisningar. Eleverna har verkligen uppskattat veckan och har vågat sig på saker de kanske inte annars skulle gjort.
"Inget är omöjligt", är mottot för de båda cirkuspedagogerna och det lyckades de också förmedla till såväl elever som lärare.
- Vi har tyckt att det har varit fantastiska dagar! Pedagogerna från Cirkus Cirkör har varit väldigt positiva, uppmuntrande och flexibla, säger Hien Wollinger, en av de lärare som ansvarat för dagarna.
Förutom målet att eleverna ska få större självkänsla och kroppskännedom, finns en förhoppning om att cirkusen ska leva vidare i andra former.
Några av bilderna hittar du via länken i höger spalt.
Sydsvenska Dagbladet både skrev och filmade under uppvisningen. Länkarna till höger tar dig till rätt ställe.