Bild på Ekeskolan

Möjlighet till ytterligare skolgång på Ekeskolan

2009-04-27
Riksdagen har nu tagit beslut om regeringens förslag till "Möjligheten till ytterligare skolgång för vissa elever i specialskolan". Beslutet innebär att eleverna på Ekeskolan i Örebro, i vissa fall ska kunna fortsätta i specialskolan till det år de fyller 21 år.


I propositionen "Möjlighet till ytterligare skolgång för vissa elever i specialskolan" (prop. 2008/09:112) föreslogs förlängd skolgång för Ekeskolans elever. 
 
Förslaget innebar att fortsatt skolgång ska vara möjligt för alla elever som har en utvecklingsstörning. Men även för den elev som inte har en utvecklingsstörning ska fortsatt skolgång bli möjlig om eleven inte kan fullfölja sista årskursen i specialskolan senast vårterminen det år eleven fyller 19 år.
 
Regeringen kommer nu utfärda och kungöra lagen som ska börja gälla från den 1 juli 2009.


.


Sidan senast uppdaterad: 2009-04-27
Innehållsansvarig: Webbredaktionen
www.spsm.se
© 2012 SPSM